Szokatlan kompromisszumokkal kezdi kormányzását a szaxofonozó és szivarozó osztrák Churchill vezette koalíció
Öthavi huzavonát követően új kormány alakult Ausztriában, a politikai centrumban elhelyezkedő, ideológiailag különböző pártokból.
Öthavi huzavonát követően új kormány alakult Ausztriában, a politikai centrumban elhelyezkedő, ideológiailag különböző pártokból.
Negyedszázada óriási hullámokat vert Ausztriában és az EU-ban, hogy az osztrák kormánykoalícióba bekerült a Jörg Haider vezette szélsőjobboldali szabadságpárt. Ma már inkább aggodalommal figyelik, hogy a még szélsőségesebb párt megkerülhetetlen a helyi politikában.
A Szabadságpárt még a Néppárttal az oldalán sem tudja egy az egyben átalakítani az államot, mert nincs meg hozzá az alkotmányozó többsége, ugyanakkor közvetve alávághat a közintézményeknek, mondja a Frankfurter Rundschauban Peter Filzmaier.
Bécsben múlt pénteken emlékeztek meg a novemberi pogromok 86-ik évfordulójáról, a zsidók nyílt üldözésének kezdetéről a Német Birodalom egész területén, beleértve az akkor már annektált Ausztriát is. Az osztrák parlament új, szabadságpárti elnökét megakadályozták a közös emlékezésben, és végül egyedül sem koszorúzhatott.
Orbán Viktor a szélsőjobboldali szövetségeseinek kistafírozására használja a részben a barátja, részben az állam tulajdonában lévő MBH Bankot. Mészárosék mintaprojektje a francia Nemzeti Tömörülés finanszírozása volt, de már a spanyol Voxszal és az osztrák FPÖ-vel való együttműködésre is van bizonyíték.
Az EU-nak arcizma sem rezdül az osztrák szélsőjobb győzelmére, írja a két társszerző, Barbara Moens, illetve Nicholas Vinocur. Egyelőre azt a jelszót látják érvényesnek, hogy csak nyugi, rendületlenül megyünk tovább.
Néhány tagállamban már jó ideje jobboldali populisták kormányoznak. Valójában nem sok minden változott azóta az EU számára – egy fontos kivételtől eltekintve.
Bejött a szélsőjobboldali Herbert Kickl trükkje, Karl Nehammer néppárti kancellár esélyhez jutott, a szociáldemokraták viszont katasztrofálisan leszerepeltek – néhány a megállapítások közül.
Az FPÖ-vezető Herbert Kickl és társai Orbán illiberalizmusát követik, történelmileg a nemzeti szocializmus hagyományait viszik tovább, írja Martin Amanshauser osztrák író-újságíró.
Újra politikai botránytól hangos Ausztria. Kiderült, hogy a kormányzó kereszténydemokrata néppárt a mostani és a korábbi koalíciós partnerével is titkos egyezségeket kötött.
Az Osztrák Szabadságpárt egykori elnöke nem jogerősen tizenöt hónap felfüggesztett börtönbüntetést kapott vesztegetés miatt.
A Bécset hagyományosan uraló szociáldemokratáknak sok egyéb mellett egy jól kitalált akció is sokat hozott a konyhára: jelentős segítséget adtak a járvány sújtotta polgároknak és a vendéglátásnak, valamint a 2015-ösnél nagyobb arányban nyerték a hétvégi önkormányzati választást.